Procedury bezpieczeństwa i KOMUNIKATY ZWIAZANE Z EPIDEMIĄ KORONAWIRUS
Procedura bezpieczeństwa na terenie Publicznego Przedszkola w Krzemieniewi w związku z COVID-19 obowiązująca od 1 września 2020roku.
Postanowienia ogólne
- Niniejsza procedura określa działania profilaktyczne, mające ograniczyć potencjalne ryzyko zakażenia się koronawirusem SARS-CoV-2.
- Procedura została opracowana na podstawie zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, obowiązujących przepisów prawa oraz własnych rozwiązań przedszkola.
- Obowiązek stosowania procedury dotyczy wszystkich pracowników przedszkola oraz innych osób, nie będących pracownikami (dzieci/rodziców/opiekunów) przebywających na terenie Publicznego Przedszkola w Krzemieniewie.
Działania profilaktyczne
W celu przeciwdziałania możliwości zakażenia się koronawirusem SARS-CoV-2, wprowadza się następujące działania profilaktyczne:
Organizacja przyprowadzania i odbioru dzieci z przedszkola;
- Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez jakichkolwiek objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Dzieci do przedszkola muszą być przyprowadzane wyłącznie przez osoby zdrowe ( nie mające żadnych objawów jakiejkolwiek choroby).
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci z przedszkola muszą zachowywać dystans w odniesieniu do pracowników jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący minimum 1,5 metra.
- Rodzic lub opiekun wchodzi z dzieckiem do szatni z zachowaniem zasady 1 rodzic z dzieckiem/dziećmiw odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem/ dziećmi 1,5 metra przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności ( osłona ust i nosa – maseczki, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Przedszkole zapewnia dozowniki z płynem odkażającym, umieszcza je w widocznym miejscu oraz regularnie napełnia.
- Na terenie przedszkola – zarówno w budynku jak i na zewnątrz, nie wolno gromadzić się. Po przyprowadzeniu lub odbiorze dziecka natychmiast opuścić w/w teren.
- Rodzice przekazują dziecko nauczycielce w wyznaczonej sali.
- Zabrania się dzieciom przynoszenia do przedszkola jakichkolwiek zabawek czy innych przedmiotów z domu.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.l
- Dyrektor uzyskuje od rodziców zgodę na pomiar temperatury ciała dziecka z wykorzystaniem termometru bezdotykowego lub każdorazowo dezynfekowanym termometrem zwykłym.
- W przypadku stwierdzenia niepokojących objawów choroby, dziecko zostaje odizolowane w wyznaczonym pomieszczeniu. Rodzice/opiekunowie zostają niezwłocznie powiadomieni w celu pilnego odebrania dziecka z przedszkola.
- Dzieci korzystają z pobytu na świeżym powietrzu na terenie przedszkola , przy zachowaniu wymaganej odległości od osób trzecich.
- Dyrektor przedszkola ustala z rodzicami szybki sposób kontaktu - zobowiązuje rodziców do natychmiastowego odbioru informacji.
- Podczas zabaw na powietrzu dzieciom nie wolno korzystać z urządzeń ogrodzonych i wyłączonych z użytkowania. Zobowiązuje się rodziców do przeprowadzenia z dziećmi rozmowy na temat zasad panujących w przedszkolu w związku z zagrożeniem zarażenia COVID 19.
Rodzicu!
- Przypomnij swojemu dziecku podstawowe zasady higieny. Zwróć uwagę na: niepodawanie ręki na powitanie, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, mycie rąk, zasłanianie ust i nosa przy kichaniu czy kasłaniu. Pamiętaj, że Ty także powinieneś je stosować. Twoje dziecko uczy się przez obserwację.
- Wytłumacz również dziecku, aby nie zabierało do przedszkola niepotrzebnych przedmiotów czy zabawek.
- Powiedz dziecku, że jego ulubione zabawki powinny zostać w domu.
- Ważne! Pamiętaj jednak, że rodzice muszą zabezpieczyć się w środki ochrony osobistej podczas przebywania w budynku przedszkola.
Organizacja opieki nad dziećmi w sali zabaw i placu przedszkolnym.
- Utworzona ze zgłoszonych dzieci grupa przebywa w wyznaczonej sali.
- Opiekę nad dziećmiw grupie sprawują wyznaczeni nauczyciele oraz personel pomocniczy
- Jedna grupa przedszkolna może liczyć maksymalnie 25 dzieci.
- Każda sala wyposażona jest wyłącznie w sprzęty i zabawki które można skutecznie dezynfekować.
- Dzieci mogą bawić się na świeżym powietrzu wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.
- Podczas zabaw na powietrzu dzieciom nie wolno korzystać z urządzeń ogrodzonych i wyłączonych z użytkowania.
- Każda grupa dzieci może przebywać na boisku przedszkolnym wyłącznie w wyznaczonym dla niej czasie i miejscu – wg harmonogramu wyjść.
- Personel sprawujący opiekę nad dziećmi zobligowany jest do zachowania dystansu społecznego między sobą w każdej przestrzeni - dystans wynosi min. 1,5 m.
- Każdorazowo podczas korzystania z toalety, personel przypomina dzieciom o zasadach utrzymania higieny.
- Osoby opiekujące się dziećmi zobligowane są do pilnowania, aby dzieci myły ręce mydłem, szczególnie po przyjściu do przedszkola, przed posiłkami, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
- Sale przedszkolne będą wietrzone co najmniej raz na godzinę lub częściej w miarę potrzeb.
- W przypadku wystąpienia niepokojących objawów zakażeniem koronawirusem wśród dzieci lub pracowników przedszkola będących na stanowisku pracy, zostają oni natychmiast odizolowani od pozostałych osób, a o fakcie zachorowania powiadamia się:
- w przypadku dzieci: rodziców, organ prowadzący przedszkole i miejscową stację sanitarno-epidemiologiczną oraz stosuje się do wydawanych przez nią instrukcji i zaleceń.
- w przypadku pracowników: organ prowadzący przedszkole i miejscową stację sanitarno-epidemiologiczną, oraz stosuje się do wydawanych przez nią instrukcji i zaleceń.
- Spożywanie posiłków będzie odbywało się w sali zabaw przy wyznaczonych dzieciom miejscach przy stolikach .
Dezynfekcja i utrzymanie czystości pomieszczeń, stanowisk pracy i punktów newralgicznych
- Wszystkie pomieszczenia, w których przebywają dzieci i personel są systematycznie dezynfekowane przez wyznaczonych pracowników w/g harmonogramu dezynfekcji.
- Punkty newralgiczne typu klamki, poręcze - wyznaczony pracownik dezynfekuje na bieżąco wg harmonogramu.
- Wyznaczony pracownik przeprowadza dezynfekcję sprzętu na placu zabaw przed i po każdorazowym pobycie wyznaczonej grupy dzieci na boisku przedszkolnym.
- Osoby sprawujące opiekę nad dziećmi nie mogą kontaktować się z personelem kuchennym.
- W przedszkolu każdy pracownik przebywa wyłącznie w strefie wyznaczonej, związanej z wykonywanymi obowiązkami.
- Po wyjściu dzieci z przedszkola woźna oddziałowa zamykająca przedszkole, dezynfekuje miejsca z których korzystali rodzice oraz pracownicy przedszkola – drzwi wejściowe, klamki, włączniki światła, poręcze przy schodach wewnętrznych i zewnętrznych.
- Personel odpowiedzialny za dezynfekcję przeprowadza ją zgodnie z wytycznymi i wypełnia na bieżąco kartę dezynfekcji.
- Zapewnia się, aby miejsca pracy były czyste i higieniczne w szczególności:
- powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury) muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym, lub przecierane wodą z detergentem. Wymienione czynności podczas pracy wykonuje pracownik dla swojego stanowiska/pomieszczenia pracy lub obsługiwanej maszyny bądź urządzenia. W celu realizacji ww. czynności pomieszczania pracy wyposaża się w dozowniki z płynem do odkażania;
- wszystkie obszary często używane, ogólnie dostępne, urządzania higieniczno-sanitarne takie jak toalety, pomieszczenia wspólne - szatnie, są regularnie i starannie sprzątane, odkażane, myte z użyciem wody z detergentem.Wymienione czynności dokonuje personel obsługowy. 9.Zaleca się, aby pomieszczenia pracy były często wietrzone.
Postępowanie z odpadami
Zużyte rękawice jednorazowe, maseczki na twarz stanowią odpad i muszą być zagospodarowane w następujący sposób:
- Zużyte rękawice/maseczki umieszcza się w oddzielnych workach, które wkłada się do pojemników na odpady komunalne mieszane.
- Odpady przekazuje się podmiotom uprawnionym w celu ich dalszego zagospodarowania.
Funkcjonowanie kuchni – higiena przygotowywania i wydawania posiłków
- Pracownicy kuchni wchodzą do przedszkola wejściem przykuchennym.
- Pracownikom kuchni nie wolno kontaktować się dziećmi oraz osobami sprawującymi opiekę nad dziećmi.
- Posiłki przygotowuje kucharka, w przygotowaniu może uczestniczyć uczennica praktykantka
- Przy organizacji żywienia, pracowników kuchni obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa (HACCAP) obowiązują szczególne środki ostrożności w kontakcie z żywnością:
- kucharki pracują w odzieży ochronnej zgodnej z wymogami HACCAP, a poza tym korzystają z rękawic jednorazowych, maseczek ochronnych lub przyłbic,
- odległość między stanowiskami pracy wynosi co najmniej 1,5m,
- blaty robocze, sprzęty po każdorazowym użyciu muszą być dezynfekowane środkiem dezynfekcyjnym
- wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza lub je wyparzać,
- po zakończonej pracy wszystkie pomieszczenia kuchenno-magazynowe są dezynfekowane przez pracownika kuchni.
- Przyjecie towaru odbywać się będzie zgodnie z obowiązującymi przepisami HACCAP, a poza tym należy:
- w miarę możliwości zamawiać produkty w opakowaniach vacum,
- myć lub dezynfekować opakowania produktów,
- towary, które nie będą bezpośrednio używane należy poddać „kwarantannie” w miejscu wyznaczonym,
- Wydawanie posiłków będzie odbywało się zgodnie z zasadami higieny i bezpieczeństwa,
- Personel kuchenny wydaje posiłki do pomieszczenia „wydawalni”,
- Woźna oddziałowa odbiera posiłki z „wydawalni” bez kontaktu z personelem kuchennym i dostarcza je do sal,
- W salach woźna oddziałowa porcjuje posiłki i wydaje dzieciom,
- Przed i po posiłkach blaty stolików będą dezynfekowane,
- Zwrot naczyń do zmywalni odbywać się będzie w odwrotnej kolejności z zachowaniem szczególnej ostrożności i higieny.
Organizacja stanowisk pracy administracyjno-biurowej
- Dyrektor przedszkola organizuje stanowiska pracy w sposób zapewniający zachowanie minimum 1,5 m odległości między stanowiskami z uwzględnieniem ogólnie obowiązujących przepisów bhp dla pomieszczeń pracy stałej.
- Ogranicza się do niezbędnego minimum kontakty osobiste między pracownikami, przemieszczanie się między oddziałami, pomieszczeniami pracy, osób nie będących ich stałymi użytkowaniami.
- Przekazywanie dokumentów odbywa się bez fizycznego wchodzenia do pomieszczenia- osobie otwierającej drzwi. Dokumenty zewnętrzne, jeżeli jest to możliwe powinny na minimum 24 godziny pozostać w wyznaczonym miejscu zanim trafią w obieg.
- Ogranicza się do niezbędnego minimum spotkania z osobami z zewnątrz, na terenie przedszkola.
Bezpieczeństwo i higiena na stanowiskach pracy
- Dyrektor przedszkola informuje podległych pracowników, zwraca szczególną uwagę oraz egzekwuje od pracowników aby:
- podczas pracy nie dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu;
- przestrzegali higieny osobistej;
- prawidłowo wykonywali czynność kichania lub kaszlu, zakrywając usta i nos (nie dłonią);
- nie witali się i żegnali podając sobie dłoń.
- Pracodawca udostępnia pracownikom do korzystania rękawice jednorazowe oraz maseczki ochronne jednorazowe lub wielorazowe przyłbice, płyny dezynfekcyjne, kombinezony ochronne).
- Wprowadza się podczas kontaktów międzyludzkich obowiązek przebywania w maseczkach ochronnych na twarz lub przyłbicach , chyba że nie pozwala na to stan zdrowia (należy poinformować o tym dyrektora przedszkola) lub są wymagane inne środki ochronny wynikające z przepisów i zasad bhp oraz reżimu sanitarnego lub technologicznego. Powyższe dotyczy pracowników przedszkola, rodziców lub opiekunów prawnych, innych osób przebywających na terenie przedszkola.
- Każda osoba przebywająca na terenie przedszkola zachowuję bezpieczną odległość od rozmówcy wynoszącą minimum 1,5 m.
- Ogranicza się korzystanie z przestrzeni wspólnych poprzez wprowadzenie różnych godzin rozpoczynania pracy, przerw, korzystania z placu zabaw itp..
- Zabrania się bez potrzeby tworzenia dużych skupisk ludzkich.
1. Procedura wchodzi w życie z dniem 01.09.2021.
Krzemieniewo, 24.08.2020 Małgorzata Glapiak
Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia COVID-19
- W Przedszkolu zostało wyznaczone pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe. Pomieszczenie to powinno być zaopatrzone w maseczki, rękawiczki i przyłbicę, fartuch ochronny oraz płyn do dezynfekcji rąk.
- W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka (takich jak kaszel, gorączka, duszności, katar, biegunka, utrata węchu lub smaku), dziecko jest niezwłocznie izolowane od grupy – służy do tego specjalnie przygotowane pomieszczenie.
- Pracownik, który zauważył objawy chorobowe, informuje o tym dyrektora lub osobę go zastępującą.
- Dyrektor kontaktuje się niezwłocznie telefonicznie: z rodzicem/rodzicami/opiekunem/opiekunami dziecka, Powiatową Stację Epidemiologiczną oraz organem prowadzącym i informuje o objawach.
- W przypadku ignorowania wezwania o stawienie się w Przedszkolu rodzica/opiekuna dziecka podejrzanego o zarażenie, Dyrektor ma prawo powiadomić o tym fakcie Policję, Sąd Rodzinny oraz Powiatową Stację Epidemiologiczną.
- Wskazany przez dyrektora pracownik (nauczyciel) kontaktuje się telefonicznie z rodzicami pozostałych dzieci z grupy i informuje o zaistniałej sytuacji.
- Nauczyciel, jeśli to możliwe, przeprowadza dzieci do innej, pustej sali, a sala, w której przebywało dziecko z objawami chorobowymi jest myta i dezynfekowana (mycie podłogi, mycie i dezynfekcja – stolików, krzeseł, zabawek).
- Dziecko w izolacji przebywa pod opieką pracownika Przedszkola, który zachowuje wszelkie środki bezpieczeństwa – przed wejściem i po wyjściu z pomieszczenia dezynfekuje ręce, przed wejściem do pomieszczenia zakłada maseczkę ochronną/przyłbicę i rękawiczki.
- Rodzice izolowanego dziecka odbierają je z Przedszkola przy głównych drzwiach wejściowych do budynku..
- W przypadku wystąpienia u pracownika Przedszkola będącego na stanowisku niepokojących objawów sugerujących zakażenie COVID-19, pracownik niezwłocznie przerywa swoją pracę i informuje dyrektora lub osobę wyznaczoną o podejrzeniu – zachowując stosowny dystans i środki ostrożności, aby nie dochodziło do przenoszenia zakażenia.
- Dyrektor lub osoba wyznaczona wstrzymuje przyjmowanie do Przedszkola kolejnych dzieci do czasu wymycia i dezynfekcji obszaru, w którym przebywał i poruszał się pracownik.
- Dyrektor lub osoba wyznaczona zawiadamia powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i wprowadza do stosowania na terenie Placówki instrukcje i polecenia przez nią wydawane.
- Obszar, w którym przebywała i osoba z podejrzeniem zakażenia COVID-19 jest niezwłocznie skrupulatnie myty, a powierzchnie dotykowe, takie jak klamki, włączniki światła, poręcze, są dezynfekowane przez osobę do tego wyznaczoną.
- Pomieszczenie, które przeznaczone było do izolacji osoby z objawami chorobowymi po opuszczeniu go przez osobę z objawami, jest myte i dezynfekowane są powierzchnie dotykowe.
- Dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona sporządza listę osób, z którymi osoba podejrzana o zakażenie miała kontakt, aby w razie potrzeby przekazać ją powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
- Dyrektor informuje organ prowadzący o wszelkich stwierdzonych objawach chorobowych dzieci czy pracowników wskazujących na możliwość zakażenia COVID-19.
- Dyrektor wraz z organem prowadzącym na podstawie wytycznych, instrukcji powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej podejmują decyzję odnośnie dalszych działań w przypadku stwierdzenia na terenie placówki zakażenia.
- W przypadku uzyskania informacji od rodziców lub pracowników o potwierdzonym zarażeniu wirusem COVID-19 u osoby, która przebywała w ostatnim tygodniu
w placówce, Dyrektor niezwłocznie informuje organ prowadzący i kontaktuje się z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną celem uzyskania wskazówek, instrukcji do dalszego postępowania.
1. Procedura wchodzi w życie z dniem podpisania.
Krzemieniewo, 12.05.2020r. Małgorzata Glapiak
Załączniki:
- koła.pdf
- kwadraty.pdf
- trójkąty.pdf
- sekwencje-figury.pdf
- sekwencje-figury-kolorowe.pdf
- karnawal-figur-geometrycznych-edukacja-matematyczna-137-ad1d.pdf